Rodzinnie i wiosennie było w sobotę 9 maja 2009, kiedy to członkowie Stowarzyszenia Zielona Ziemia, uczniowie i nauczyciele a także mieszkańcy Radzionkowa przystąpili do tradycyjnych porządków. Tym razem uprzątnięto ze strychów i piwnic prawie 9 ton elektoodpadów. Były to zepsute telewizory, monitory, suszarki, miksery, lodówki, zamrażarki, ale najwięcej (wagowo) pralek zmywarek, magnetowidów, drobnego sprzętu gospodarstwa domowego.
Cięższy sprzęt był odbierany samochodem po telefonicznym. Rozdano 2000 ulotek na temat postępowania z elektodpadami. Za oddane niepotrzebne urządzenia mieszkańcy otrzymywali sadzonki. Można było dostać między innymi budleje, lilaki w kilku odmianach, forsycje, ketmie, trzmielinę oraz stosunkowo mało znane rośliny takie jak lespedeza, parczelina, obiela. Oczywiście, największym zainteresowaniem cieszyły się azalie i różaneczniki. Ustawiła się po nie kolejka już na pół godziny przed czasem. Rozdano 950 sadzonek do nasadzeń indywidualnych i dla placówek oświatowych.

Tradycyjnie już zbierano także baterie (65 kg) oraz walczono z dzikimi wysypiskami. Uczniowie z Zespołu Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych na Rojcy posadzili 60 krzewów na skwerze przy ul Kużaja ( po połowie irgi i tawuły) oraz 100 modrzewi w pasie ochronnym wokół oczyszczalni Centrum. Fundatorem sadzonek był Urząd Miasta w Radzionkowie oraz firma Wtórmet Recycling, operator akcji, a biodegradowalne torby do pakowania roślin dostarczyła firma Bioerg.

W czasie Rodzinnych Ekoporzadków promujemy segregację odpadów, walczymy z dzikimi wysypiskami oraz dbamy o systematyczne zazielenianie miasta. Tegoroczne hasło brzmiało „Oddaj śmieci, chroń środowisko”. Rodzinne Ekoporządki zorganizowano po raz szósty, a w tej formule od 2007 roku.
Teresa Bryś-Szczygieł